dr hab. n. med Grzegorz Ćwik

Grzegorz  Ćwik


II Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej
i Nowotworów Układu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

 

 

Grzegorz Ćwik urodził się 14 września 1956 roku w Lublinie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej, a następnie do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, do klasy o profilu angielskojęzycznym.
W latach 1975 - 1981 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie, dyplom Lekarza Medycyny uzyskał w 1981 roku.
Staż podyplomowy odbył w Szpitalu Miejskim w Leżajsku. Po odbyciu stażu w roku 1982, na drodze konkursu został zatrudniony w II Klinice Chirurgii Ogólnej AM w Lublinie, gdzie pracuje dotychczas.
W roku 1984 uzyskał specjalizację I stopnia, a następnie w 1989 specjalizacje II stopnia z chirurgii ogólnej, których kierownikiem był prof. dr hab. Paweł Misiuna.
W roku 1988 uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy „Wybiórcza embolizacja rozgałęzień tętnicy śledzionowej w celu zatrzymania krwotoku z uszkodzonego narządu", której promotorem był prof. dr hab. Paweł Misiuna.
W roku 1990 otrzymał Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego określający kwalifikacje do samodzielnego wykonywania badań ultrasonograficznych.
Od roku 1989 jest adiunktem II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej UM w Lublinie. Jest również kierownikiem wewnętrznej pracowni ultrasonograficznej oraz ordynatorem oddziału męskiego w klinice.
W dniu 22.11.2007 odbyło się kolokwium habilitacyjne doktora Grzegorza Ćwika. Tytuł rozprawy habilitacyjnej: „Diagnostyka różnicowa zmian ogniskowych w trzustce na podstawie badania USG, KT, biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej oraz markerów serologicznych". W wyniku przewodu habilitacyjnego dr Grzegorz Ćwik uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych.


Dr hab. med. Grzegorz Ćwik od 26 lat pracuje w II Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest wykwalifikowanym chirurgiem wykonującym pełny zestaw zabiegów operacyjnych w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii przewodu pokarmowego, schorzeń endokrynologicznych, w leczeniu zmian łagodnych i nowotworowych.
W sposób nowatorski łączy praktykę chirurgiczną oraz dziedzinę ultrasonografii. Działalność ta stworzyła dział ultrasonografii zabiegowej, w ramach której dr hab. wykonuje wiele procedur małoinwazyjnych pod kontrolą usg, do których zalicza się drenaż zbiorników płynowych, ropni, torbieli w schorzeniach wielu narządów jamy brzusznej oraz wolnej jamy brzusznej.
W dziedzinie metody termoablacji promieniami o wysokiej częstotliwości kierowanej usg wykonuje zabiegi niszczenia zmian nowotworowych, głównie w obrębie wątroby. Połączył metodę termoablacji przezskórnej, termoablacji śródoperacyjnej z termoresekcją zmian guzowatych. Metoda dotyczy przede wszystkim niszczenia przerzutów do wątroby w przebiegu nowotworów złośliwych innych narządów.
Prowadzi rozszerzoną diagnostykę zmian ogniskowych w jamie brzusznej w ocenie usg, ocenie Dopplera przepływowego oraz połączenie ich z metodą biopsji przezskórnej aspiracyjnej cienkoigłowej (BACC), głównie zmian guzowatych w trzustce, wątrobie oraz innych narządach jamy brzusznej i poza jamą brzuszną.
W prowadzonej przez siebie przyklinicznej pracowni usg kwalifikuje chorych do wykonania określonych procedur zabiegowych, w tym procedur małoinwazyjnych, chirurgii laparoskopowej, zabiegów endoskopowych lub klasycznych zabiegów chirurgicznych różnych schorzeń w obrębie jamy brzusznej, w tym zmian zapalnych, powikłań pozapalnych, powikłań pozabiegowych oraz schorzeń nowotworowych.
W ramach praktyki klinicznej udziela szeregu konsultacji pacjentom z wielu innych jednostek szpitalnych, klinicznych i pozaklinicznych.

 

Działalność w ramach Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego:
- Jest członkiem PTU.
- Od roku 2002 bierze aktywny udział we wszystkich zjazdach PTU wygłaszając liczne referaty, w tym w ostatnim okresie również wykłady na zaproszenie. Prowadzi sesje dotyczące ultrasonografii jamy brzusznej, technik małoinwazyjnych. Referaty zjazdowe były nagradzane i przedstawiane w kwartalniku „Ultrasonografia".
- Prowadzi wykłady na spotkaniach naukowych organizowanych przez PTU lub pod patronatem PTU.
- Od wielu lat zamieszcza liczne prace oryginalne oraz poglądowe w kwartalniku „Ultrasonografia" z zakresu ultrasonografii jamy brzusznej, ultrasonografii zabiegowej. Prace te łączą dziedzinę chirurgii oraz dziedzinę ultrasonografii.
- Jest Członkiem Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Ultrasonografia".
- Od roku 2009 należy do grupy polskich Ekspertów ds. Ultrasonografii.
- Należy do zespołu opracowującego nowe Standardy Ultrasonograficzne.

Dr hab. med. Grzegorz Ćwik posiada znaczący dorobek naukowy obejmujący 65 pełnych prac opublikowanych w naukowych czasopismach polskich i zagranicznych oraz 114 doniesień zjazdowych w tym 80 prac przedstawionych na zjazdach krajowych i 34 prace przedstawione na zjazdach międzynarodowych i zagranicznych.
Od roku 1990 organizuje oraz koordynuje zajęcia dydaktyczne w klinice ze studentami Wydziału Lekarskiego oraz Oddziału Stomatologii, jest współautorem programu nauczania z zakresu chirurgii ogólnej, prowadzi zajęcia seminaryjne oraz ćwiczenia ze studentami Oddziału Anglojęzycznego. Opracowuje, a następnie przeprowadza egzamin testowy dla studentów VI roku obu Wydziałów Lekarskich z całego zakresu chirurgii.
Prowadzi wykłady w ramach kursów kształcenia podyplomowego przygotowujących do specjalizacji z zakresu Chirurgii Ogólnej, organizowanych w II Klinice Chirurgii Ogólnej. W latach 2001-2003 były to kursy zlecone przez CMKP, w latach późniejszych przez AM w Lublinie. W sumie 36 kursów.
Otrzymał nagrody uczelniane za wybitne osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczne. W roku 2009 otrzymał ministerialną nagrodę - „Zasłużony dla ochrony zdrowia". W 2011 Medal Komisji Edukacji Narodowej.